Familjehem för barn över 5 år
Beskrivning:
Hej!
Vi är ett gift par födda 1994 och 1995 med en dotter på 2 år. Vi bor i en bostadsrätt, en trea vid Gottsunda centrum i Uppsala. I vår familj talar vi svenska till vardags, men även persiska, dari och pashto.
Jag arbetar heltid som undersköterska och har över 12 års erfarenhet inom vården – bland annat från sjukhus, vårdcentral, LSS-boende, barnboende, korttidsboende, äldreboende, vuxenboende samt HVB-hem med personer som har psykiska svårigheter eller missbruksproblematik. Jag har även arbetat på flyktingförläggning och som tolk. Denna breda erfarenhet har gett mig en djup förståelse för människor i olika livssituationer och ett stort engagemang för att ge stöd, trygghet och omtanke.
Min man studerar för närvarande och arbetar som timvikarie på LSS-boende och HVB-hem. Tillsammans är vi en varm, aktiv och stabil familj som trivs med att skapa struktur, glädje och trygghet i vardagen.
Vi vill gärna arbeta som familjehem för flickor från 5 års ålder och uppåt. Vår önskan är att få använda vår erfarenhet, empati och engagemang för att göra en positiv skillnad i ett barns liv – erbjuda en trygg plats med kärlek, stöd och utveckling.
Kommun:
Som betalande kund får du familjens hemkommun, namn och kontaktuppgifter.
Uppsala län
Publicerad: 2025-10-01
Senast kontrollerad: 2025-10-07
ID: 177480


